Seminář je určený především pro knihovníky, lektory, učitelé, vedoucí kroužků, kteří se právě výchovou k čtenářství a aktivitami s tím souvisejícími, zabývají. Povede jej Ema Zámečníková, která mimo jiné spolupracovala s projektem Čtenář na jevišti.
Termín: 6.-7. listopadu 2021
Místo konání: Centrum uměleckých aktivit, Tomkova 139/22, Hradec Králové
Cena: 1.200,-Kč
Anotace:
Praktický seminář Scénické čtení.
V poslední době vzrůstá zájem o scénické čtení – v základních i uměleckých školách, v knihovnách, v divadlech, amatérských i profesionálních. Nahlas se veřejně čte při nejrůznějších příležitostech, jeho podob je mnoho, i se různě nazývá – veřejné čtení, listování (podle populárního profesionálního projektu Listování), autorské čtení (předčítají samotní autoři). Samozřejmě, tento zájem lze jen vítat a podporovat z mnoha důvodů, v prvé řadě jako poutavé setkání s knihou (i nečtenářů) a pro mnohé i možnost tvůrčí realizace. Čtení nahlas v podobě scénického čtení pak přivádí nejen děti ke knížkám, k vlastní interpretaci. Tento seminář nabídne zájemcům (zejména učitelům ZŠ, SŠ, ZUŠ, knihovníkům, autorům) pomoc při přípravě pořadů scénického čtení.
Seminář bude obsahovat dvě části:
Teoretická část semináře (on-line, 2-3 hodiny):
- Co je scénické čtení, jeho specifika, jeho podoby, účel a cíle, charakterizace cílového publika apod.
- Představení knih, které míní účastníci použít jako východisko pro svůj pořad scénického čtení.
Praktická část semináře, společná dílna (víkendové setkání):
Účastníci si přinesou vybrané knížky, popřípadě scénáře (i jen rozpracované).
Hledání úryvků, jejich rozbor a tvorba scénáře.
Otázka zdivadelnění některých částí – kdy jen číst, kdy hrát?
Hledání výrazových prostředků:
-mluvních (využití recitačních, hereckých a vyprávěcích prostředků, a dal.)
-mimoslovních (úprava prostoru-scény, kostým, rekvizita, loutky, scénická hudba, světlo…)
Lektorka: MgA. Emilie Zámečníková
– pedagožka, lektorka, režisérka, autorka scénářů a odborných publikací, herečka
Na katedře výchovné dramatiky DAMU vystudovala obor dramatická výchova, léta byla její externí pedagožkou a i nadále s ní spolupracuje. Téměř třicet let učila literárně-dramatický obor ZUŠ Střezina v Hradci Králové, vedla a režírovala řadu dětských a dospělých souborů v Divadle Jesličky, s nimiž se každoročně účastnila celostátních přehlídek. Jako herečka spolupracovala nejvíce se souborem Nejhodnější medvídci. Osm let učila herectví a přednes na Konzervatoři Pardubice, kde také režírovala několik operních inscenací. Vedla velké množství seminářů, dílen, zasedala v porotách, podílela se i na organizování recitačních a divadelních přehlídek a festivalů.
V současné době se jako lektorka věnuje mladému divadlu, divadlu pro děti, scénickému čtení (vede i semináře pro knihovníky) a tvorbě scénářů (i pro audioknihy). Převážně se však zaměřuje na umělecký přednes – pomáhá recitátorům a jejich učitelům, vede dílny a semináře po celé republice, působí jako lektorka Dětské scény a zasedá v porotách Wolkrova Prostějova všech stupňů. Je autorkou odborných publikací, nejvýznamnější z nich je Cesta k přednesu aneb Průvodce pro pedagogy a mladé recitátory. V roce 2017 obdržela Cenu ministra kultury za celoživotní přínos v oblasti uměleckého přednesu, neprofesionálního divadla a dramatické výchovy dětí a mládeže.