- České děti a mládež jako čtenáři
Nakladatelství HOST ve spolupráci s Národní knihovnou ČR vydaly publikaci ČESKÉ DĚTI A MLÁDEŽ JAKO ČTENÁŘI 2017, autoři: Hana Friedlaenderová, Hana Landová, Irena Prázová, Vít Richter
Publikace přináší podrobné výsledky opakovaného celostátního reprezentativního průzkum provedeného Národní knihovnou v roce 2017. Průzkum navazuje na průzkum z roku 2013/14. Vedle čtenářství dětí ve věku 6 až 8 let je věnována pozornost i věkové skupině mládeže ve věku 15 až 19 let. Průzkum byl finančně podpořen Ministerstvem kultury ČR.
Číst dále... - Čtením k demokratickému myšlení – nové lekce a materiály nejen pro pedagogy
- Chcete se dozvědět, jak zprostředkovat tradiční texty i aktuální zpravodajství svým žákům a studentům?
- Přemýšlíte, jak naučit současné studenty a budoucí voliče kriticky číst a myslet?
- Nevíte, jak motivovat studenty k diskuzi a kritickému úsudku?
Návod najdete zde! Jedná se o 5 nových lekcí v rámci projektu Čtením k demokratickému myšlení, který realizuje kampaně Rosteme s knihou. Materiály jsou určeny středním školám, ale i 9. ročníkům základních škol. Každá lekce se vztahuje k jednomu tématu a vychází ze zadaných textů a literárních úryvků:
- Nástroje propagandy (texty z knihy Vzpoura deprivantů / Nestvůry, nástroje, obrana)
- Demokracie ve starověkém Řecku a demokracie v ČR dnes (text z knihy Dějiny peloponéské války od Thukydida)
- Demokracie - vláda lidu? (texty z deníku Pavla Juráčka, knihy Karla Jasperse a od Karla R. Poppera z knihy Život je řešení problémů)
- Demokracie a menšiny (text H. Brocha)
- Škola a politika (texty Ödöna von Horvátha - Černoši, Bohatí plebejci, Chléb)
- Nejlepší knihy dětem 2017/2018
Nový přehled těch nejlepších knížek pro děti a mládež k dispozici na www.nejlepsiknihydetem.cz
Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.
Číst dále... - ZLATÁ STUHA 2018
Ceny za nejlepší knihy pro děti a mládež vydané v roce 2017 byly uděleny. Podívejte se, které knížky by rozhodně neměly chybět v žádné dětské knihovničce
Číst dále... - S knížkou do života
Projekt Bookstart konečně v Česku!
V českém prostředí je projekt pojmenovaný S knížkou do života. Jedná se o mezinárodní iniciativu, do níž se zapojují všechny typy knihoven na daném územním celku, aby zapojily aktivní rodiče a seznamovaly společně s rodiči ty nejmenší čtenáře s knihou a nepřeberným množstvím příběhů (a informací) v ní.
Snahou projektu je darovat co nejvíce rodinám s novorozenci u příležitosti vítání občánků nebo obdobných slavností sadu/set dárků. O to se bude starat místní knihovna, která je do projektu zapojená. Novopečení rodiče pak v takovém balíčku mohou najít tašku projektu, knížku pro děťátko, audioknihu, speciálně vydanou metodickou publikaci pro počáteční čtení rodičů s dětmi, seznamy doporučené literatury pro předškolní děti, dále členskou legitimace do knihovny, nabídku služeb knihovny pro rodiny s malými dětmi, pozvánku na akce pro rodiče s dětmi, další drobné dárky, které případně zajistí knihovna.
Číst dále... - Knihovna – věc veřejná
Česká republika má nejhustší síť veřejných knihoven na světě, kterou ročně navštíví téměř 24 milionů čtenářů a návštěvníků. Mít v obci knihovnu je tradice, která je spojena se vznikem samostatného Československa v roce 1918.
Nově přijatý knihovní zákon tehdy uložil každé obci zřídit a provozovat knihovnu s cílem doplnit a prohloubit vzdělanost všech vrstev obyvatelstva. Právě k tomuto výročí chtějí knihovny otevřít diskuzi o své budoucnosti v digitální světě.
Na čtrnácti kulatých stolech se v krajích setkají zástupci ministerstva kultury, krajů, obcí, knihoven i jejich uživatelů. Na co by se knihovny měly v budoucnu více soustředit? Jaké nové služby by svým návštěvníkům měly nabízet? V čem by se měly změnit?
Číst dále... - Číst Havla
Už jste četli něco od Václava Havla? Ne? Nevadí! Zkuste to s Knihovnou Václava Havla.
Se čtením vám pomůže blogerka Do Thu Trang, zpěvák Artway, youtuber KOVY, dokumentarista Janek Rubeš a spousta mladých herců - Anna Fialová, Anna Kameníková, Eva Josefíková, Lukáš Jůza, Jan Hájek nebo Václav Neužil.
Do čtenářské kampaně Číst Havla #cisthavla se mohou zapojit všechny základní a střední školy v České republice, základní umělecké školy či knihovny.
Číst dále... - Slyším, tedy čtu!
Napadlo vás někdy, jak si čtou lidé, kteří nevidí? No přeci ušima!
A aby mohli mít stále nějakou tu rozečtenou knihu na nočním stolku, je potřeba jim pomoci a knížky jim "načíst". O to se starají dobrovolníci z Loun, kteří poskytují audionahrávky zdravotně postiženým zdarma. Potřebují ale technické vybavení a aktuálně na něj shánějí příspěvky.
Číst dále... - Knihovny v ČR v číslech
- 110 let od narození Jaroslava Foglara
6. července by Jaroslav Foglar oslavil své 110. narozeniny. Jeho knihy stále jsou dodnes populární a oslovují nejen starší generaci. Rychlé šípy a komiksové sešity, které nakreslili Jan Fischer, Václav Junek, Bohumír Čermák a Marko Čermák, souborně vyšly v Olympii v letech 2012 a 2013 a zařadily se mezi nejprodávanější tituly literatury pro mládež.
Do 31. srpna je možné v Brně navštívit výstavu s názvem Jaroslav Foglar - Jestřáb. Do 29. října bude ve Štramberku u příležitosti 25. výročí otevření muzea a 110. výročí narození Foglara zpřístupněna výstava s názvem Zdeněk Burian a jeho svět - Pod dobrodružnou vlajkou.
Číst dále...